Przy kupnie bramy garażowej obowiązują dwie stawki VAT: 8% lub 23%. Jak skorzystać z niższego podatku, co wpływa na jego wysokość? W tym poradniku opiszemy komu i w jakich okolicznościach przysługuje niższy podatek VAT.

Brama Garażowa kiedy VAT23%

W Polsce standardowa stawka VAT (podatek od towarów i usług) wynosi 23% – W przypadku bram garażowych stawka 23% jest doliczana, gdy:

  •  Brama będzie zamontowana w budynku jednorodzinnym o metrażu przekraczającym 300 m2.
  • Została zakupiona wyłącznie sama brama, bez usługi montażu – W tej sytuacji stawka VAT wynosi 23%, nawet w przypadku gdy garaż jest zespolony z domem.
  • Brama jest montowana w garażu wolno stojącym (nie połączonym z budynkiem mieszkalnym).

Brama garażowa kiedy niższy VAT 8%

By skorzystać z niższego podatku podczas zakupu bramy warto pomyśleć o tej kwestii już na etapie projektowania domu i garażu ponieważ Polskie prawo* przewiduje, że niższa stawka VAT obowiązuje gdy:

  • Kupujemy bramę do garażu, który jest połączony z budynkiem mieszkalnym, wraz z usługą montażu, a budynek mieszkalny ma metraż mniejszy niż 300 m2.
  • Wymieniamy bramę garażową na nową z usługą montażu i zachowaniem faktu, że garaż jest zintegrowany z budynkiem mieszkalnym, które powierzchnia nie przekracza 300 m2.

(* Podstawa prawna: „Ustawa z dnia 1 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług”)

Jeśli wciąż masz wątpliwości dotyczące wysokości podatku VAT bram garażowych to zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza.

FORMULARZ KONTAKTOWY